Asia Pond

Články

... různé zajímavosti nejen ze světa asijských jazyků.

Chci se učit čínsky. Co teď? Sám? V jazykovce? Online? Offline?

Co je výhodnější pro vás? A co pro vaši peněženku? Faktorů, které byste měli zvážit, je několik. Pojďme na ně:

 

1) Finance

Ruku na srdce, cena je jedním z hlavních důvodů, proč se mnozí nadšenci do čínštiny rozhodnou pro jazykovou školu. A rozhodnutí je to naprosto pochopitelné, peníze zkrátka na stromech nerostou, že 🙂 V tuto chvíli musíte zvážit, jestli budete schopni docházet na lekce pravidelně – často jsme se setkávali s nešťastnými studenty, kteří sice na začátku měli pocit, že ušetřili, ale kvůli přesčasům, služebním cestám nebo onemocnivším potomkům jim unikala hodina za hodinou. Pokud by hrozilo, že to bude i váš případ, bylo by možná nakonec snazší zvolit individuální lekce – nebo lekce ve skupinkách tak malých, že se lze na přesunutí domluvit s lektorem například 24 hodin dopředu.

 

2) Jste soutěživí? Nebo naopak ostýchaví? 

Někoho skupinové lekce nakopnou – snaží se předčit ostatní studenty, vyniknout mezi nimi. Jiní zase stokrát zformulují jednu větu, aby se pak stejně raději nepřihlásili nebo raději zalhali, že neví, jak by se to řeklo. Jste-li zástupcem téhle druhé skupiny, pak pro vás bude mít nejspíš větší přínos individuální výuka. Ano, i před lektorem se možná budete nejdřív trošku stydět, ale ten je tu přeci od toho, aby vám pomohl – a to i s počátečním studem.

 

3) Chcete zvládnout všechno sami? Aplikace to jistí. A nebo ne?

Dnešní doba přeje nejrůznějším interaktivním aplikacím, podcastům a videím. A my jim z celé duše fandíme – ještě aby ne, když je díky nim naše výuka ještě pestřejší. Aplikace vám poslouží pro domácí opakování i čerpání nových vědomostí, můžete si díky nim ukrátit čekání u doktora, na další přednášku nebo mezi pracovními setkáními. Podcasty jsou bezvadná věc do auta. A videa… videa zkrátka baví asi každého. Z naší zkušenosti ale pořád platí, že to jsou všechno jen doplňkové aktivity a čas od času je dobré střihnout si nějakou tu minutu s živým lektorem z masa a kostí 🙂

 

4) Online? Offline?

V poslední době jsou – z pochopitelných důvodů – stále populárnější online kurzy. A fandíme jim i my. Dnešní technologie jsou na takové úrovni, že zajistí kvalitní zvuk i obraz, a ušetří tak vám i nám přejíždění a pobíhání. Navíc nemusíte rušit svou oblíbenou hodinu čínštiny ani během dovolené – voláme klidně i do Karibiku 🙂

 

5) A nebo existuje ještě nějaká další varianta?

Když už s tímhle bodem začínáme, je jasné, že ano. V poslední době totiž získává mezi studenty na popularitě model, který umožňuje nakombinovat tak trochu od všeho, a zároveň se nemusíte bát, že dopadnete jako s dortem od pejska a kočičky. Jedním ze základních kamenů této nabídky jsou videa, která pro vás natočíme a která vám budou kdykoli k dispozici. Naši studenti si pochvalují, že si konečně mohou látku z hodiny pouštět znovu a znovu, je-li to potřeba. Tato videa jsou stavěna tak, abyste se na ně mohli podívat už před hodinou – a na hodině pak spolu probereme, co jste si zapamatovali, doplníme a ujasníme. Patříte-li mezi ty, kteří jsou rádi, když vědí, o čem bude řeč, pak je to pro vás to pravé. Po hodině následují kromě různých cvičení také nahrávky – slovíčka a fráze, které můžete poslouchat v autě, před spaním nebo třeba cestou do práce v MHD. To všechno je ideální – pokud nejste odpůrci technologií – doplnit o procvičování v mobilní aplikaci. Ale abychom nenatahovali článek do závratných rozměrů, o aplikacích zas až příště.

 

Jak vidíte, rozhodování nakonec nebude asi až tak složité. Navíc jej lze víceméně kdykoliv změnit, a vy tak můžete v klidu vyzkoušet, co nejlépe sedne právě vám.

 

Související články
Kdo jsme?

Bao Do

sinolog a jazykový lektor

Od dětství jsem vyrůstal ve vícejazyčném prostředí. Moje kořeny i srdce leží v Asii. S nadšením pomáhám ostatním na jejich cestě za vysněným jazykem.

杜惟宝

Hana Do

sinoložka, překladatelka, lektorka jazyků

Jazyky a jejich výuka byly vždycky mým koníčkem. Teď si užívám mateřskou a když malé dráče usne, věnuji se technickým a literárním překladům z čínštiny a přípravě výukových materiálů – zkrátka tomu, co mě pořád baví.

白荷妮

Nejnovější články
FACEBOOK

Tyto stránky využívají malých pomocníků jménem cookie. Užíváním tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich použitím.