Asia Pond

Články

... různé zajímavosti nejen ze světa asijských jazyků.

2 základní aplikace pro studium čínštiny

Dnešní doba nám prakticky nedovolí existovat bez mobilů, počítačů a dalších elektronických pomocníků. Pokud je dobře využíváme, poskytnout nám mnoho studijních výhod. I když i zde platí, že se stále jedná pouze o nástroje a tudíž tvrdou studijní práci musíme nakonec stejně udělat my, studenti. Ostatně toto platí i ve vztahu k učiteli. O tom ale zas jindy. 

 

 

Problém nastává ve chvíli, kdy se odhodláme nějakou tu aplikaci nainstalovat – protože kterou vlastně? Každá o sobě tvrdí, že je aplikací roku, nejlepší, nejintuitivnější, nejpropracovanější… Byť jsme příznivci studijních aplikací, tak zároveň prosazujeme spíše minimalistický přístup. Praxe totiž ukázala, že při studiu je nejdůležitější výdrž. A člověk u studia reálně dlouhodobě vydrží jen tak, že si najde jednu dvě aplikace, které mu vyhovují a pak je bude opravdu pravidelně používat. Toto jsou ty naše dvě top aplikace pro čínštinu:

 

PLECO

Hledáte slovník, ve kterém najdete rychle a pohodlně snad úplně všechno? A navíc zadarmo? Tenhle mobilní slovník s nenápadnou modrou ikonkou a znakem pro rybu nás provází už od dob studií sinologie, osvědčil se při zatěžkávací zkoušce v Číně a nezklame dodnes. Můžete v něm vyhledávat za pomoci pinyinu (mezinárodní transkripce čínštiny), přes optické rozpoznávání znaků (OCR), a dokonce i napsáním daného znaku na displej mobilu, přičemž rozpoznávací algoritmus je neuvěřitelně tolerantní. Znak můžete napsat či překreslit téměř jakkoliv. Pleco vám vyhledá nejen význam a výslovnost, ale také nejčastější slovní spojení a použití ve větě. A jako bonus si pak dotyčné slovíčko můžete přidat do databáze kartiček a nechat se z nich zkoušet. Tahle funkce už je ovšem placená. Za poplatek si můžete dokoupit také mnoho dalších slovníků s nejrůznější tématikou – historie, lékařství, buddhismus, vojenství, přísloví aj. Pleco funguje i jako čtečka knih – nabízí ke stažení slavné romány, novinové články i krátké povídky. Pokud si při čtení nebudete vědět význam, stačí kliknout na daný znak/slovo a vyskočí vám daný slovníkový vstup. Za zmínku stojí i přítomnost slovníku a výslovnosti kantonštiny. Pokud je nám známo, jedná se o jediný takto ucelený slovník tohoto jihočínského dialektu. 

 

MEMRISE

Jde vlastně o důmyslný systém kartiček, které jste možná zvyklí vytvářet na papíře. Na jedné straně je slovíčko, na druhé jeho význam a čtení. V Memrise najdete jednak hotové databáze slov a frází (a to nejen čínských, můžete se tu přiučit téměř všemu, od zeměpisu po jazyky), jednak si zde můžete vytvořit seznamy vlastní. Naši studenti si Memrise nemohou vynachválit – jednoduše si díky němu opakují prakticky kdekoliv z databází, které pro ně vytváříme (často s na míru šitou slovní zásobou z hodin). Za pomoci algoritmu na základě vašich odpovědí se vám pak Memrise sám připomíná – a slovíčka, která jste si nezapamatovali, vám připomíná tak dlouho, dokud se je nenaučíte zcela spolehlivě.

 

 

Tolik jen rychlý nástřel pro všechny, kdo rádi postupují bez návodu. Pro ty, kdo nechtějí všechno zkoumat sami, chystáme podrobné návody pro obě aplikace, abyste je mohli využít skutečně naplno! Pokud nechcete, aby vám unikl další článek, dejte si odebírat náš newsletter dole.

Související články
Kdo jsme?

Bao Do

sinolog a jazykový lektor

Od dětství jsem vyrůstal ve vícejazyčném prostředí. Moje kořeny i srdce leží v Asii. S nadšením pomáhám ostatním na jejich cestě za vysněným jazykem.

杜惟宝

Hana Do

sinoložka, překladatelka, lektorka jazyků

Jazyky a jejich výuka byly vždycky mým koníčkem. Teď si užívám mateřskou a když malé dráče usne, věnuji se technickým a literárním překladům z čínštiny a přípravě výukových materiálů – zkrátka tomu, co mě pořád baví.

白荷妮

Nejnovější články
FACEBOOK

Tyto stránky využívají malých pomocníků jménem cookie. Užíváním tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich použitím.